Výbojka pro výrobu DPS

Rtuťová výbojka Narva HPM-em 125 (tj. příkon 125 W a ještě "běžný žárovkový" závit E27, číslo 748203, cena 64,- bez DPH) je vhodná na osvětlování desek s plošnými spoji i přes běžné 5mm sklo. (Prakticky ověřeno). K činnosti potřebuje adekvátní tlumivku a její pracovní poloha je libovolná (připojení bez tlumivky přímo na 230V má za následek explozi - nemám to ověřeno, ale věřím tomu). K tomu aby byla "funkční" je nutné odstranit svrchní krycí baňku s luminoforem. Úspěšně byly vyvolány (NaOH) a následně vyleptány (FeCl3) prototypové desky, které jsem osvětloval cca 10 minut ze vzdálenosti cca 5 - 10 cm přes sklo o tloušťce 5 mm.

Pracovní napětí na výbojce je po zahřátí a plném rozsvícení okolo 150 V~. Na tuto hodnotu se výbojka "dopracuje" postupně v procesu zahřívání a rozsvěcování. Začíná na hodnotě okolo 10 V~ (po počátečním startování, kdy bliká a kdy jsou na ni špičky nad 750 V~ vyvolané kumulací energie v tlumivce).

Tímto bych také velice rád poděkoval panu OK2BFM. Poskytl mi potřebné tlumivky, které jsou (jakožto nové) docela drahé. Opět na internetu v různých diskuzích je uvedeno, že lze tyto tlumivky sehnat různě po smetištích, sběrných surovinách apod., všude, kde jsou volně k dispozici torza veřejných osvětlení. V obchodě jsem je viděl na Cejlu v prodejně elektro, která měla v názvu DUO (už si to přesně nepamatuju), cena byla mezi 300 - 400,- Kč.

Úplně nanic je výbojka "black light blue" (BL-BLB, číslo 750002), speciální UV, která stojí přes 500,- a kterou jsem v rámci hledání a experimentů zakoupil (nepotřebuje tlumivku, proto asi ta cena). Někdo musel objevit i tuto slepou uličku poznání a říci: "Tak tudy ne, přátelé"!

Fraktura
(střední) (větší)
Fraktura
Fraktura za zakoupené výbojky.

Vnitřek
(střední) (větší)
Vnitřek
Vnitřek z rozbité výbojky.

Baňka
(střední) (větší)
Vnitřek
Baňka z dobře rozbité výbojky. Takhle "rozbít" se to dá narušením skla brusným kotoučkem ve vrtačce do DPS. Výbojku jsem preparoval přímo v originální krabiččce a ještě v igelitce, abych eliminoval nebezpečí rozptýlení skla v případě nevhodné exploze.

Rozbíjení kladivem v igelitce na podložce je taky možné, ale v jednom ze čtyř případů (měl jsem dvě nefunkční Tesla RVLX 125 na pokusy) se mi podařilo rozbít i vnitřní rtuťovou baňku. Navíc igelitka se vždy při explozi proděravěla, takže tu a tam unikly nějaké střepy do prostoru.

Dalšími popisovanými metodami je zabalení do hadru a postupné svírání svěrákem, nebo mlácení kladivem do výbojky zabalené do hadry apod. To jsem nezkoušel, takže nevím :o)


Klec
zde
Příšerné pokusy o zachycení polotovaru osvětlovací klece pomocí skeneru :o) Více se mi pro to dělat nechtělo a foťák nemám...

Zpět na index

Tato stránka byla načtena 6970x od 27.04.2005
Poslední úpravy 17.08.2016 21:13:05.

Valid HTML 4.01!