Thank you, Poland!

Kterak si kolo osvětliti (a zatížiti :o)

aneb nad čím normální cyklista kroutí hlavou

Dne 18.03.2005 mezi 13:05 - 13:10 bylo toto kolo odcizeno ze stojanu na kola před rektorátem VUT Brno na Antonínské 1. Zkurvenec, který ho ukradl, musel být připraven a vybaven (vzhledem ke krátké době a masivnosti zámku). Zámek si pro jistotu vzal s sebou. Pokud byste dané kolo někde zahlédli a není vám to lhostejné, dejte vědět na mail nebo na policii v Brně.

pafal(zavinac)centrum(tecka)cz


Následující obrázky jsou pokusem o zachycení současného stavu "elektroinstalace" na jednom nejmenovaném kole. Cílem tohoto úsilí bylo centrální ovládání všeho "co svítí" resp. co může mít na něco svítícího vliv. Kolo je vybaveno dvěma předními světly, dvěma zadními blikačkami s mírnými modifikacemi a osvětlením ve výpletu předního kola. Jako zdroj el. energie je použit olověný akumulátor 6 V a o jeho dobíjení se stará dynamo ve ze předního kola. Dalšími nestandardními prvky jsou brzdové snímače určené pro indikaci brždění a celé zapojení je pak řízeno z ovládacího prvku na řídítkách.

Hmotnost baterie je podle katalogu 1.99 kg, dynamo má pak, dle výrobce, hmotnost 270 g, přední a zadní osvětlení + ovládání + senzory + mixer + rozvody: odhadem (200 - 500) g, čili "worst case" dává 2760 g navíc :o)

Přeskočit na obrázky

4. UPDATE:

3. UPDATE:

2. UPDATE:

1. UPDATE: Pár postřehů z praktického provozu


Kvalita obrázků odpovídá jejich pořizovacímu zařízení = scaneru. Nojo, musím si koupit foťák, lítat se skenerem kolem kola je vyčerpávající :o)

Jak to vidí řidič
(střední) (větší)
Control panel
Z normálního foťáku:
(střední) (větší)
Control panel
Start/Settings/Control panel
Ovládací panel (krabička od vzorků obvodů Maxim vyztužená plechem). Zajišťuje následující činnosti:
 • Přepínání dvou předních světel mezi polohami "dynamo před usměrňovačem", "off", "dynamo za usměrňovačem". Při zapnutém nabíjení je poslední poloha ekvivalentní poloze "baterka".
 • Ovládání dvou zadních světel (režim blikání) a indikace blikání (dvě červené LEDky). K ovládání slouží dvě tlačítka na čele krabičky, která nejsou z obrázku patrná.
 • Napájení mixeru. Polohy: "dynamo za usměrňovačem", "off", "baterka".
 • Připojení dvou "brzdových senzorů" na přídavné brzdové LEDky v zadních světlech. Polohy: "světlo na sedlovce", "off", "světlo na nosiči".
 • Indikace sepnutí brzdových senzorů (druhé dvě červené LEDky).
 • Řízení nabíjení baterky z dynama. Polohy: "nabíjet", "nenabíjet".
 • Indikace funkčnosti dynama (modrá LEDka).
 • Řízení napájení zadních světel (obecně obvodů/stabilizátorů v rozvaděči). Polohy: "dynamo za usměrňovačem", "off", "baterka".
 • Jeden přepínač, dvě tlačítka a jedna LEDka byly navrženy/ponechány "reserved for future use", ale krabička je tak narvaná, že nejde zavřít už teď, čili bude potřeba transformovat na verzi 2.

Jak to vidí účastník silničního provozu
(střední) (větší)
Led
Z normálního foťáku:
(střední) (větší)
Led
(střední) (větší)
Led
2x kus kuprextitu s modrou LEDkou 8cd a ochranným odporem místo odrazek ve výpletu. Díly jsou spojeny dvěma šrouby mezi nimiž je špice. Citlivé součástky zality v plastu = ochrana proti vlhkosti. Celkem jsou v současné verzi umístěny 3 tyto "oboustranné aktivní odrazky", zhruba po 120ti stupních. (32 špic - 3 špice nejde dělit třemi v oboru celých čísel, čili odstupy jsou 10š, 10š, 9š).

Mixer v akci
(střední) (větší) (další) Mixer
Z normálního foťáku:
(střední) (větší)
Mixer
(střední) (větší)
Mixer
Sběrací ústrojí (alias mixer). Uhlíky z mixeru Michalovy sestry privádějí na kolečko z kuprextitu napájecí napětí, které je pak distribuováno k výpletovým LEDkám. Sháním nefunkční mixery! Nebo podobná zažízení s elektromotorkem, či jen uhlíky, ale s "obalem", ve kterém jsou mechanicky uloženy. Nemáte? ( pafal [zavináč] centrum [tečka] cz ). Problém je v tom, že kuprextit není trvalým řešením, protože se měď velice rychle vybrousí. Chtělo by to měděný plech. Jenže... Kde ho sehnat? (resp. kde sehnat "kousek" rovného Cu plechu, aniž by musel mít velikost 1000 x 2000 mm a stát 1560,- Kč).
Další obrázky k tomuto prototypu jsou zde.

Mixer na novém dynamu
(střední) (větší)
Mixer
(střední) (větší)
Mixer
Jelikož se kuprextit osvědčil, nové kolečko bylo hotové za chvilku. Pro změnu LEDky jsou teď červené.

Dobíjedlo alias dynamo
(střední) (větší)
Dynamo
Z normálního foťáku:
(střední) (větší)
Dynamo
Německý užírač lidské energie . Ze stovek Wattů lidských udělá 3 Watty elektrické. K tomu vydává děsivé zvuky a zatěžuje vybranou špici. Chtělo by to SONa pana Schmidta, ale zase: kde ho sehnat (a kde na něj vzít a nekrást :o)?

Účinnější a komfortnější dynamo
(střední) (větší)
Dynamo
Zblízka:
(střední) (větší)
Dynamo
Schmidt HUB dynamo.

Elektroinstalace vepředu
(střední) (větší)
Draty
Pár drátků vedoucích do ovládacího panelu.

"Oslňovač" protijedoucích vozidel
(střední) (větší)
Svetla
Z normálního foťáku:
(střední) (větší)
Svetla
V současnosti užívané přední osvětlení se žárovkami mezi (2.4 - 4.8) W příkonu. Chtělo by to Luxeona. V GM ho mají za 462,- Kč (511-426 Luxeon Star/O). Sehnat v Brně větší přední světlo na kolo, aniž by bylo hnusné s či obsahovalo "ergonomickou" odrazkou uprostřed, je docela problém. Spodní světlo pochází ze zlaté éry Favorit.

Zadní světla
(střední) (větší)
Zadni svetla
Zadní osvětlení spočívá ve dvou mírně modifikovaných blikačkách běžného typu. V každé jsou umístěny přídavné ledky s vyšší svítivostí, které slouží k indikaci brždění.

Přívod k rozvaděči
(střední) (větší)
Zadni svetla
Pár drátků vedoucích k rozvaděči.

Rozvaděč po update
(střední) (větší)
Rozvadec
Jak již bylo řečeno, vlákna povolila, nutný fixační zásah. Od té doby už to docela drží. Terén neterén... Mírným násilím se dá očko vyháknout, v kapse se odhákne ještě horizontální "objímka" a může se provádět servisní zásah.

Rozvaděč
(střední) (větší)
Rozvadec
Rozvaděč. Soustřeďuje akumulovanou elektrickou energii (10 Ah) v baterce. Sbíhají se zde přívody/odvody z/do periférií a jsou vhodně propojeny. Je zde umístěn také
 • stabilizátor 6 V -> 3 V pro zadní světla,
 • stabilizátor 6 V -> 5 V pro nabíjení MP3 přehrávače (asi kvůli malému rozdílu vstupního a výstupního napětí stabilizátor při větším odběru neudrží napětí na výstupu. Zatím možno použít jen jako nouzovku).
 • Omezovač/vyhlazovač napětí z dynama (za usměrňovačem). Dynamo je schopno naprázdno či s malou zátěží generovat vysoká napětí (až desítky Voltů), což není žádoucí.
Aktuální hodnota napětí baterky se samozřejmě v čase mění podle hloubky vybití. Rozsah je zhruba (5.5 - 7.5) V.

pafal(zavinac)centrum(tecka)cz
Zpět na index

Valid HTML 4.01!